گزارشی از فروش فیلم‌های روی پرده/ کاهش مخاطب سینما در هفته‌ای که گذشت

فیلم‌های سینمایی جدید یک به یک روی پرده می آیند و این در حالی است که فیلم‌های در حال اکران به آرامی مخاطبان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش سینماسینما، برمبنای آمار سمفا تا ساعت ۲۳ شنبه شب ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، تاکنون ۶ میلیون و ۱۲۴ هزار و ۳۰۴ نفر در ۱۵۴ هزار و ۱۴۶ سانسی که ۱۳ فیلم سینمای ایران در سالن‌های سینمایی به نمایش گذاشته‌اند، به تماشای آثار نشسته‌اند و فروشی نزدیک به ۳۵۰ میلیارد و ۸۳۹ میلیون و ۲۷۷ هزار تومان را برای سینمای ایران به ارمغان آورده‌اند؛ بدین ترتیب فروش سینمای ایران در ابتدای سال ۱۴۰۳ از ۳۵۰ میلیارد عبور کرده است.

در هفت روز گذشته، فیلم‌های سینمای ایران فرصت نمایش در ۲۰ هزار و ۵۰۲ سانس را پیدا کرده و توسط ۶۹۳ هزار و ۸۷۲ نفر تماشا شده‌اند؛ به این ترتیب در این هفته، میزان فروش سینمای ایران عددی معادل با ۳۶ میلیارد و ۳۷۰ میلیون و ۷۷۵ هزار تومان بوده است که در مقایسه با هفته گذشته کاهش ۱۱ میلیاردی فروش را تجربه کرده است.

بر این مبنا میانگین مخاطبان هر کدام از فیلم‌های سینمای ایران در هر سانس عددی نزدیک به عدد معمول ۳۳ نفر بوده است در حالی که هفته گذشته این عدد نزدیک به ۴۳ نفر بود.

«مست عشق» به کارگردانی حسن فتحی، پرفروش‌ترین فیلم هفته گذشته محسوب می‌شود، این فیلم که از ۵ اردیبهشت اکران شده است به عنوان یک فیلم غیرکمدی رکوردهای قابل توجهی از خود برجای گذاشته است و در مدت ۲ هفته گذشته با بلیت فروشی حدود ۲ برابری نسبت به «تمساح خونی» و «سال گربه» با فاصله‌ای قابل توجه در جایگاه اول جدول فروش هفته گذشته قرار گرفته است.

فیلم «مست عشق» در نخستین روز نمایش عمومی خود، در یک رکوردشکنی بی سابقه توانسته بود با جذب ۵۱ هزار مخاطب، رکورد فروش روز نخست سینما را از آن خود کند. مجموع فروش روز نخست این فیلم ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده است.

این فیلم در هفت روز گذشته با فروشی معادل با ۱۵ میلیارد و ۴۷۵ میلیون و ۷۶۵ هزار تومان، کاهش فروش ۹ میلیاردی نسبت به هفته قبلش داشته است. «مست عشق» با در اختیار داشتن ۴۵۰ سالن سینما، توسط بیش از ۲۹۲ هزار نفر تماشا شده است. بر مبنای آمار ارائه شده، میانگین مخاطبان فیلم «مست عشق» در هر سانس، عددی نزدیک به ۴۳ نفر است و بدین ترتیب این فیلم در قیاس با هفته قبل یک سوم مخاطبانش را از دست داده است.

«مست عشق» که از ۵ اردیبهشت بر پرده سینماها نقش بسته است، با در اختیار داشتن ۶۱۷ سالن سینما، توسط ۱ میلیون و ۵۱۲ هزار نفر تماشا شده و به فروشی بیشتر از ۸۶ میلیارد تومان رسیده است.

«تمساح خونی» که همچنان پرفروش‌ترین فیلم سال ۱۴۰۳ محسوب می‌شود و در رده دوم جدول فروش هفتگی قرار دارد توانسته در هفت روز گذشته به فروشی معادل با ۷ میلیارد و ۵۱۳ میلیون و ۴۲۲ هزار تومان دست پیدا کند و در قیاس با فروش هفته گذشته یک میلیارد کاهش فروش را تجربه کرده است.

میانگین مخاطبان فیلم «تمساح خونی» در هر سانس، عددی نزدیک به ۳۴ نفر بوده است و تقریباً با روند کاهش تعداد افراد در سالن‌ها مواجه است چرا که همین میانگین برای «تمساح خونی» در هفته گذشته ۳۷ نفر و در ۲ هفته گذشته ۳۹ بود.

«تمساح خونی» که اکران خود را از ۱۶ اسفند ماه سال قبل در قالب اکران نوروزی آغاز کرده است، با در اختیار داشتن ۶۶۹ سالن سینما در سال جاری، توسط ۲ میلیون و ۴۳۹ هزار نفر تماشا شده و به فروشی بیشتر از ۱۴۶ میلیارد تومان رسیده است. این فیلم همچنان پرفروش‌ترین فیلم سینمایی سال ۱۴۰۳ محسوب می‌شود.

«سال گربه» دیگر کمدی این روزهای سینما در رده سوم جدول پرفروش‌ترین آثار سینمای ایران در هفت روز گذشته و بعد از «تمساح خونی» قرار می‌گیرد. ۶ میلیارد و ۴۷۲ میلیون و ۲۱۷ هزار تومان عددی است که از فروش فیلم مصطفی تقی‌زاده در هفت روز گذشته اعلام شده است.

«سال گربه» که اکران خود را از ۲۲ فروردین ماه سال ۱۴۰۳ به سرگروهی پردیس سینمایی مگامال آغاز کرده است، با در اختیار داشتن ۶۰۸ سالن سینما در سال جاری، توسط ۸۸۹ هزار نفر تماشا شده و به فروشی بیش از ۴۸ میلیارد و ۳۴۸ میلیون تومان رسیده است.

چه فیلم‌هایی در رده چهارم تا هشتم قرار دارند

«بی بدن» در جایگاه چهارم جدول پرفروش‌های هفته قرار دارد و در یک هفته گذشته فروشی معادل با ۲ میلیارد و ۸۰۸ میلیون و ۴۶۹ هزار تومان را به نام خود ثبت کرده است که این فروش تقریباً معادل فروش هفته قبل این فیلم محسوب می‌شود.

«بی بدن» که اکران خود را از ۲۳ اسفند ماه سال ۱۴۰۲ در قالب اکران نوروزی آغاز کرده است، با در اختیار داشتن ۵۱۹ سالن سینما در سال جاری، توسط ۶۸۳ هزار نفر تماشا شده و به فروشی بیشتر از ۴۰ میلیارد تومان رسیده است.

«قلهک» به تهیه‌کنندگی مصطفی شایسته نیز در یک هفته گذشته توسط ۱۷ هزار و ۱۴۹ نفر تماشا شده و به فروشی معادل با ۱ میلیارد و ۲۴۸ میلیون تومان رسیده است و به این ترتیب این اثر در اولین هفته حضور خود بر پرده سینماها در رده پنجم جدول فروش هفته‌ای که گذشت قرار می‌گیرد و فروش حدودی یک میلیارد تومانی را تجربه کرده است.

«آسمان غرب» به تهیه‌کنندگی حبیب والی نژاد نیز در یک هفته گذشته توسط ۳۰ هزار و ۲۶۲ نفر تماشا شده و به فروشی معادل با ۱ میلیارد و ۱۹۹ میلیون تومان رسیده است. به این ترتیب این اثر در رده ششم جدول فروش هفته‌ای که گذشت قرار می‌گیرد و مشابه هفته گذشته اش فروش حدودی یک میلیاردی را تجربه کرده است.

نکته قابل توجه این است که «آسمان غرب» با تعداد مخاطبان دوبرابر «قلهک» فروشی کمتر از این فیلم را تجربه کرده است و به نظر می‌رسد بلیط‌های «آسمان غرب» به صورت نیم بها فروخته شده‌اند و نقش قابل توجهی در افزایش مخاطبان فیلم شهید شیرودی داشته‌اند.

فیلم سینمایی «ایلیا؛ جستجوی قهرمان» به کارگردانی سیدعلی موسوی نژاد با فروش بیش از ۲۰ هزار بلیت در جایگاه هفتم گیشه فروش سینماها قرار می‌گیرد. این فیلم نیز با در اختیار داشتن ۱۹۸ سالن سینما و ۷۶۱ سانس در هفت روز گذشته، پذیرای بیش از ۲۰ هزار مخاطب بوده است و به فروشی معادل با ۸۳۱ میلیون و ۷۰۷ هزار تومان رسیده است.

«تگزاس ۳» با اینکه هنوز به پرده سینما نیامده است با پیش فروش بلیت‌ها در جایگاه هشتم و بالاتر از «نیلگون»، «آپارتچی» و «تاوان» قرار می‌گیرد و در یک هفته گذشته فروشی معادل با ۳۶۳ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان را به نام خود ثبت کرده است.

فیلم سینمایی «نیلگون» در جایگاه نهم گیشه فروش سینماها قرار می‌گیرد. این فیلم نیز با در اختیار داشتن ۱۱۴ سالن سینما و ۴۶۵ سانس در هفت روز گذشته، پذیرای بیش از ۲ هزار مخاطب بوده است و به فروشی معادل با ۲۳۳ میلیون و ۸۶۰ هزار تومان در دومین هفته اکران خود رسیده است.

«آپاراتچی» نیز در هفت روز گذشته توسط ۴ هزار و ۸۴۵ نفر تماشا شده و به فروشی بیش‌تر از ۲۲۰ میلیون تومان رسیده است. بنابراین این فیلم نیز در رده دهم جدول فروش قرار دارد.

«نوروز» به کارگردانی سهیل موفق نیز با در اختیار داشتن ۵۳ سالن سینما در هفت روز گذشته، به فروشی معادل ۱۰۲ میلیون و ۴۱۵ هزار تومان دست یافته است. به این ترتیب این فیلم نیز در رده یازدهم جدول فروش آثار هفت روز گذشته سینمای ایران قرار می‌گیرد.

فیلم سینمایی «تاوان» دیگر فیلمی که دومین هفته اکران خود را بر پرده سینماها تجربه می‌کند به قعر جدول سقوط کرده است. این فیلم نیز با در اختیار داشتن ۶۱ سالن سینما و ۱۶۲ سانس در هفته دوم اکران خود، پذیرای بیش از هزار مخاطب بوده است و به فروشی معادل با ۶۰ میلیون و ۶۷۵ هزار تومان رسیده است.

«پرویز خان» که به صورت اینترنتی نیز اکران و عرضه شده است در جایگاه آخر جدول هفتگی فروش قرار دارد. این فیلم توسط ۱۳۷ نفر تماشا شده و به فروشی معادل با ۵ میلیون و ۳۷۵ هزار تومان رسیده است.

منبع: مهر

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی سینما سینما کد خبر 197138 و در روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۴۰:۴۶
2024 copyright.