تبلیغ مصرف دخانیات در فیلم‌ها و سریال‌های نمایش خانگی ممنوع است

جعفر جندقی، در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه شعار هفته ملی بدون دخانیات (۵ تا ۱۱ خرداد) در کشور، «حفاظت از کودکان و نوجوانان در برابر دخانیات؛ حق و مسئولیت همگانی» است، گفت: تبلیغ مصرف دخانیات در فیلم‌ها به ویژه در سریال‌های نمایش خانگی ممنوع است.

به گزارش سینماسینما، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تصریح کرد: اولین رکن کار ما در کاهش مصرف دخانیات در جامعه، فرهنگ‌سازی و اقناع عمومی برای مصرف نکردن این محصولات است. خیلی از مصادیق برخورد با اماکن متخلف در عرضه مواد دخانی در قانون جامع کنترل دخانیات وجود دارد اما قوانین و مجازات‌ها باید به روز شوند چراکه مجازات‌ها در حال حاضر بازدارنده نیستند.

وی یادآور شد: نمایش و تبلیغ مصرف دخانیات در رسانه‌ها و آثار هنری، خانواده‌ها را آزار می‌دهد و به توسعه و اقتصاد کشور، آسیب‌های زیادی می‌زند. متأسفانه برخی افراد معتقدند که صنعت دخانیات موجب ایجاد اشتغال می‌شود اما آسیب‌های مستقیم و غیرمستقیم آن در مقابل سود آن، بسیار بیشتر است.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: متأسفانه سالانه ۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم بر اثر مصرف دخانیات در کشورمان جان خود را از دست می‌دهند. تبلیغ مصرف دخانیات در فیلم‌ها به ویژه در سریال‌های نمایش خانگی ممنوع است. بسیاری از استندهای جذاب فروشگاه‌ها که اتفاقاً پشت سر فروشنده نیز قرار گرفته و جذابیت بصری دارند، محل فروش سیگار هستند که این کار ممنوع است.

جندقی، هر گونه تبلیغ بصری محصولات دخانی را ممنوع دانست و گفت: استانداردهای جهانی تاکید دارند که پاکت‌های سیگار همه باید یک شکل داشته باشند و در ۸۵ درصد از فضای پاکت با رنگ سبز زیتونی باید تبلیغات علیه مصرف سیگار درج شود که مردم را آگاه کند. تصاویر مورد نظر برای درج روی پاکت سیگار، طراحی و با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی، انتخاب شده و صنایع دخانی، مکلف به استفاده از این تصاویر و طرح‌ها هستند.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی سینما سینما کد خبر 197334 و در روز سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۰:۴۱:۱۸
2024 copyright.