سخنان صریح یک‌ بازیگر: به نوید محمدزاده گفتم خدا لعنتت کند، همیشه اینطور بازی می‌کنی؟

امیر آقاییامیر آقایی، بازیگر سینما با حضور در برنامه «۳۵» از روزهایی گفت که اجازه کار نداشته و حتی فریدون جیرانی با دستور دیگران مجبور شده است او را از گروه بازیگران فیلمش بیرون بگذارد.

به گزارش سینماسینما، آخرین ساعات شامگاه چهارشنبه ۱۵ دی، برنامه اینترنتی و گفت‌‌و‌گو محور «۳۵» با اجرای فریدون جیرانی و حضور امیر آقایی در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

آقایی در ابتدای برنامه، درباره فیلم‌های تاثیرگذار دوران جوانی‌اش گفت: «فیلم‌های «کانیمانگا»، «عقاب‌ها»، «تاراج»، «تیغ و ابریشم» خیلی خوب بودند.»

او سپس درباره شروع دوران بازیگری‌اش توضیح داد: «من سه ترم در کلاس‌های احمد آقالو شرکت کردم، بعد هم کارگردانی تئاتر خواندم و نمایش «سه و سال و یک دوم» را ساختم. «آن سوی آینه» هم اولین کارم به عنوان بازیگر در کار خانم حاجیان بود. اولین حضورم در سینما هم به عنوان سیاهی لشکر در فیلم «ضیافت» آقای کیمیایی بود.»

آقایی درخصوص علاقه‌اش به تئاتر گفت: «من عاشق تئاتر بودم ولی بعد از مدتی دیدم آن رویایی که در نظر داشتم نبود و کنار رفتم. آن موقع تفکری بود که تئاتر پول ندارد، ولی من دیدم که فقط برای بازیگران پولی در کار نیست و عده‌ای خیلی خوب پول درمی‎آورند. بعد از آن هم که یک تئاتر را کارگردانی می‎کردیم و دو نفر می‎آمدند بنا به صلاح جامعه تغییرش می‎دادند، این خیلی برایم سخت بود.»

این بازیگر درباره فضای امروز سینما افزود: «عالی است، سینما همان سینما است، من تغییر کردم و حاضرم با شرایطش کنار بیایم. فکر می‎کنم از معادلات سینما عبور کردم، این معادلات یعنی هرچیزی که پشت پرده است؛ من هیچگاه به کسی زنگ نزدم که نقش بگیرم.»

آقایی درباره مقطعی که در وارد سینما شد، گفت: «وقتی وارد سینما شدیم، مقطع اوج بازیگران با صورت‎های زیبا و خوش چهره بود، ما جلوی جریانی ایستادیم که دماغ‌مان را عمل نکنیم. من یک بار وارد دفتری شدم، تا کارگردان من را دید، اسمم را پرسید و گفت این فروش ندارد. همان موقع بود که فهمیدم نباید این راه را بروم.»

او سپس درباره شرایط بازی در فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» توضیح داد: «خیلی نقش سختی بود و من هنوز بعد از آن کار هیچ قراردادی نبستم، چون هنوز آرامش ندارم و کابوس می‌بینم و تا وقتی که آرام نشوم کار نمی‎کنم.»

آقایی درخصوص بازیگران خارجی مورد علاقه‌اش گفت: «بن کینگزلی در فیلم «مرثیه» را خیلی دوست داشتم. در نسل جدید هم تام هاردی و در بازیگران زن هم اما واتسون و اما تامسون و مریل استریپ هم که جای خود دارد.»

این بازیگر درباره فیلمسازان محبوبش در سینمای ایران هم گفت: «در ژانر حماسی ابراهیم حاتمی کیا، ولی در کل سلوک فیلمسازی کیارستمی را خیلی دوست داشتم. آقای فرهادی هم در ژانر خودش خیلی خوب است و در نسل جدید هم منتظرم ببینم فیلم بعدی سعید روستایی چه خواهد بود.»

او درخصوص آخرین فیلم ایرانی که حیرت زده‌اش کرد، توضیح داد: «من تا قبل از همکاری با نوید محمدزاده در «بدون تاریخ، بدون امضا» هیچ کدام از کارهایش را ندیده بودم و خیلی در طول مدت کار دقت می‌کردم که ببینم چگونه بازی می‌‎کند، تا اینکه «ابد و یک روز» را دیدم و همان موقع بهش زنگ زدم، گفتم خدا لعنتت کنه، تو همه فیلم‎هایت را این‌طوری بازی می‌کنی؟ خیلی بازیگر هوشمندی است.»

آقایی در ادامه درباره جایزه سیمرغ گفت: «من از آن زمان که هر دوره چند فیلم در جشنواره داشتم و به داوران که یکی از آن‎ها هم شما بودید گفتند آقایی نه، دیگر سیمرغ برایم جلوه‎ای ندارد. من با خود شما دو قرارداد داشتم که شما به دلیل اینکه گفتند آقایی نباشد بازیگر دیگری جایگزین من کردید، در حالی به من گفته بودید که این نقش را برای من نوشته‎اید.»

او ادامه داد: «من نه معاندم، نه برانداز، من معتقد مدیر دولتی که در بخش فرهنگی کار می‎کند، حقوق می‎گیرد که به هنرمند خدمت رسانی کند. آن کسی که باعث شد آن تجربه بی‎نظیر را باهم نداشته باشیم، باید پاسخگو باشد. در دهه هفتاد مدیران جسارت داشتند و الان حوصله دردسر ندارند، عید سال ۹۵ بیشترین برنامه‎ای که از تلویزیون پخش شد آشپزی بود، چون دردسرساز نیست.»

منبع: خبرآنلاین

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی سینما سینما کد خبر 38730 و در روز پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۴:۳۳
2024 copyright.