پخش دو مستند از سینایی درباره نیشابور در «گنجینه»

خسرو سیناییشبکه مستند سیما در هشتمین قسمت از مجموعه «گنجینه» مستندهای «اولین سفر نیشابور» و «دومین سفر نیشابور» به کارگردانی خسرو سینایی را برای پخش در نظر گرفته است.


به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، با برگزاری مراسم بزرگ «میم مثل مستند» و تقدیر از گنجینه های سینمای مستند ایران، در همکاری با مرکز آرشیو سازمان صداوسیما، مستندهای برگزیده دهه های ۴۰، ۵۰ و ۶۰ از مستندسازان برتر ایران برای پخش در برنامه «گنجینه» انتخاب شده اند و مراحل مرمت این آثار در حال انجام است.
برخی از این مستندها تا به حال از تلویزیون پخش نشده اند و در قالب «گنجینه» با اجرای پریوش نظریه برای نخستین بار روی آنتن می روند.
بخش ابتدایی هر قسمت از برنامه مربوط به معرفی کوتاهی درباره آثار و مستندسازان است و این بخش هر بار در یکی از کافه کتاب های شهر تهران ضبط می شود.
این قسمت از برنامه به پخش مستندهای «اولین سفر نیشابور» (سفر به تاریخ) و «دومین سفر نیشابور» (ابرشهر پیر) ساخته خسرو سینایی اختصاص دارد.
سینایی تا به حال چهار فیلم مستند درباره شهرها ساخته است. وی درباره دو مستند خود در زمینه نیشابور گفته است: تاریخ نیشابور، تاریخی است که از آن هیچ خاطره تصویری وجود ندارد. وقتی فیلمی را بر مبنای تاریخ می سازیم، با کمبود منابع تصویری روبرو هستیم و من برای اینکه بتوانم راه حل این قضیه را پیدا کنم از نقاشی های مینیاتوری موضوعی استفاده کردم. البته می توانستم از یک تاریخ شناس بخواهم که درباره نیشابور صحبت کند، اما دوربین را به نیشابور بردم و گفتار و موسیقی برای آن انتخاب کردم، چون در آن زمان فکر کردم این راه خوبی برای انتقال اطلاعات است.
«گنجینه» هر هفته چهارشنبه ها ساعت ۲۱ با اجرای پریوش نظریه و به تهیه کنندگی زهرا کشاورزی در جدول پخش شبکه مستند سیما قرار دارد و قسمت هشتم آن چهارشنبه ۱۳ آبان پخش می شود.
تکرار این قسمت پنجشنبه ۱۴ آبان ساعت ۱۵ و جمعه ۱۵ آبان ساعت ۹ صبح خواهد بود.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی سینما سینما کد خبر 5250 و در روز سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۳:۱۹
2024 copyright.