تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۱۱/۰۹ - ۰۲:۱۵ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 42377

<a href=کیوان کثیریان" />سینماسینما، کیوان کثیریان:

برنامه نمایش فیلم های جشنواره فیلم فجر در برج میلاد منتشر شد.

من اگر زنده باشم همچون سال گذشته در یکی از سینماهای مرکز شهر فیلم های جشنواره را می بینم و در برج میلاد حاضر نخواهم بود، بنابراین حرف‌هایم قطعا مبتنی بر نفع شخصی نیست. چند نکته مهم به گمانم قابل توجه است

یک: نمی دانم چرا اشتباه محض سال گذشته در برنامه‌ریزی زمانی مجددا تکرار شد. دو سئانس در زمان های طلایی را بیخود و بی جهت از دست می دهند که چه بشود؟ مستند و چشم انداز در سئانس های بهتر نمایش داده می شوند تا نمایش فیلم های بخش مسابقه، گاه از ساعت ۱۸ تازه شروع شود! آخرین سئانس ساعت ۲۳ شروع می شود و دستکم تا ساعت ۱ بامداد طول می کشد. بعدش هم جلسه نقد و بررسی. چرا؟

ساعت ۲.۵ بامداد خبرنگاران عازم خانه بشوند که چه بشود؟ که یک وعده نهار جلو بیفتید؟ خب اینکه ناهار ندهید بهتر است تا همکاران ما که خیلی هایشان اتومبیل شخصی ندارند، ساعت ۳ نیمه شب آژانس بگیرند و ساعت ۳.۵ یا ۴ صبح به خانه برسند!

دو: چه لزومی دارد که فیلم های مستند در سالن اصلی نمایش داده شوند و یک سئانس را حرام کنند. آن هم فیلم هایی که دوماه پیش در جشنواره حقیقت دیده شده اند. مگر سالن های کوچک برج میلاد چه اشکالی دارند؟ واقعا نمی شد برای مستندها سالن دیگری در برج با سئانس های بیشتر درنظر گرفت؟

سه: همین برنامه ریزی اشتباه باعث می شود جلسات نقد و بررسی که بعد از نمایش فیلم ها جایگذاری شده اند،  مشکلات زیادی برای خبرنگاران ایجاد کند. در شرایط فعلی یا طول جلسات باید بسیار کم باشد یا کسی که می خواهد در جلسه پرسش و پاسخ حاضر باشد باید قید فیلم بعدی رابزند. مثلا: فیلم ایتالیاایتالیا ۱۱۰ دقیقه است. ساعت ۱۸.۳۰ شروع می شود و در بهترین حالت ساعت ۲۰.۲۰ تمام می شود. ساعت ۲۰.۳۰ نشستش آغاز می شود و ساعت ۲۱ در سالن اصلی فیلم “خانه” به نمایش در می آید!

چهار: تا حالا فکر می کردم بخش نگاه نو یا فیلم اول از جشنواره امسال حذف شده. در جدول، فیلم های اول با دایره  سبز مشخص شده. دلیلش را نمی دانم. ولی اگر قرار است هر ۳۳ فیلم بخش مسابقه در یک شرایط ارزیابی شوند چه لزومی به این نشانه گذاری بود و اگر قرار است اتفاق دیگری بیفتد چرا کسی در جریان نیست؟

پنج: امسال برای بازتر شدن برنامه ها، جشنواره دوروز طولانی تر شد. اگر نمی شد، قرار بود چه اتفاقی بیفتد؟ این همه فشردگی برای چه؟ مگر قرار است خبرنگاران به اسارت بروند؟

برنامه جشنواره سی و پنجم

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها