تاریخ انتشار:۱۴۰۰/۰۳/۰۲ - ۱۱:۴۸ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 156218

ادیپ شهریارنمایشنامه «ادیپ شهریار» به کارگردانی افشین قاسمی شنبه ۸ خرداد در خانه نمایش مهرگان اجراخوانی می‌شود.

به گزارش سینماسینما، به نقل از مشاور رسانه‌ای نمایش، «ادیپ شهریار» عنوان نمایشنامه‌ای است نوشته سوفکل نمایشنامه نویس عصر یونان باستان که قرار است به کارگردانی افشین قاسمی شنبه ۸ خرداد ساعت ۱۹ در خانه نمایش مهرگان اجراخوانی شود.

این اجراخوانی کاری از گروه هنری آوای ققنوس است.

در خلاصه داستان این اثر آمده است: ادیپ در جوانی برای پیدا کردن راز حقیقت زندگی خود راهی سفر می شود، پیشگویی از تقدیر شوم که در انتظار اوست، وی را آگاه می کند. ادیپ برای فرار از تقدیر راهی شهر تب می شود. اما جادوگری به نام ابوالهول (موجودی نیمه انسان و نیمه حیوان) بر سر دروازه شهر نشسته و هر که معمای او را پاسخ نگوید جان می سپارد و هر که معمایش را پاسخ بگوید او خودش را خواهد کشت. (معمای ابوالهول: آن چیست که چهارپا و دو پا و سه پا دارد و پاسخ ادیپ: «انسان» است) به واسطه پیروزی در حل معمای ابوالهول و به پاس شکست او مردم پادشاهی شهر تب را به ادیپ می بخشند و از آنجا که پادشاه سابق شهر زمان طولانی است از سفر بازنگشته، دست ملکه را در دست او می گذارند و ملکه همسر ادیپ می شود.

پس از سال ها مرگ و طاعون به شهر هجوم می آورد و کاهنان راه حل این فاجعه را از بین بردن گناهکاری می دانند که مرتکب گناهی بزرگ شده است. اکنون ادیپ در جستجوی فرد گناهکار و نجات شهر خویش از هیچ امری کوتاهی نمی کند.

عواملی که این اثر را همراهی می کنند عبارتند از مترجم: شاهرخ مسکوب، تهیه کننده: سامان علیزاده، کارگردان: افشین قاسمی، بازیگران: (به ترتیب ایفای نقش) سامان علیزاده، افشین لطفی، علی شهبازی، ماهرخ سالاری، گلناز عیدی، زهرا کلانتر، مهیا بوستانچی، لیلا دهقان، سارا زمزم، رضا کندی، نور و موسیقی: مریم شهرآیینی، طراح پوستر: سونیا هادی گل، استودیو دیزاین ایماژ، مشاور رسانه ای: محمدحسین عبداللهی.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها