تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۱/۲۵ - ۱۵:۴۶ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 134180

انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیوی آنلاین در پی اکران آنلاین انحصاری فیلم سینمایی «خروج» بیانیه‌ای را صادر کرد.

به گزارش سینماسینما، انجمن صنفی شرکت های نمایش ویدیوی آنلاین در پی اکران آنلاین انحصاری فیلم سینمایی «خروج» که توسط سازمان رسانه‌ای اوج به کنسرسیوم سرویس های VOD «فیلیمو» و «نماوا» به طور انحصاری اعطا شده بود لازم دانست توضیحاتی را به محضر مردم شریف ایران و مدیران و مسئولان دولتی و حاکمیتی ارایه کند.

متن بیانیه بدین شرح است:

۱. شیوع ویروس COVID۱۹ در تمام دنیا و در ایران خسارت‌های بیشماری به صنایع مختلف بویژه صنعت سینما وارد کرد. همانطور که وزیر محترم ارشاد اعلام کردند خسارتی نزدیک به یک هزار میلیارد تومان به فرهنگ و هنر وارد شد. در این شرایط اکران آنلاین فیلم سینمایی «خروج» بدون انجام تمهیدات لازم فنی و هماهنگی های لازم با صنوف مختلف سینمایی و وزارت ارشاد اقدامی غیر کارشناسانه بود که به حیثیت تمام شرکت های این حوزه لطمه وارد کرد.

۲. در چنین شرایطی شهرداری تهران در یک اقدام بسیار هوشمندانه و غیر انحصاری در راستای حمایت از بخش دیگری از فرهنگ و هنر در حوزه موسیقی اقدام به برگزاری کنسرت کرد و سازمان صدا و سیما نیز با اعطای مجوز پخش آنلاین به تمام شرکت های عضو انجمن صنفی و دارای مجوز از ساترا شرایطی فراهم کرد که یک تجربه موفق در کشور رقم خورد. آیا این تجربه موفق نمی توانست الگویی شود برای مشارکت تمام سرویس های VOD و IPTV در کشور؟! آیا سازمان رسانه‌ای‌اوج نه به عنوان یک تهیه کننده حقیقی بلکه به عنوان یک تهیه کننده وابسته به حاکمیت با بودجه حاکمیتی نمی‌توانست از این تجربه موفق الگو برداری کند؟!

۳. برای انجام اکران آنلاین در کشور طرحی به سازمان سینمایی و بزرگان سینمای ایران ارسال شد که با تمهیدات ویژه و با استفاده ظرفیت تمام شرکت‌های عضو صنف، با مشارکت سینماداران و شرکت‌های پخش سینمای آنلاین در کشور راه اندازی شود. از آنجا که این طرح با رویکرد ملی طراحی شده است برای شروع باید هماهنگی های لازم با وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد، قوه قضاییه، سازمان ساترا، صنوف سینمایی و صنف VOD و IPTV انجام شود. یک ستاد تشکیل شود و نماینده نهادها در آن حضور داشته باشند تا در لحظه بتوان جلوی دانلود غیر قانونی و تخلفات احتمالی گرفته شود. متاسفانه در اکران آنلاین فیلم سینمایی «خروج» نه تنها شاهد هماهنگی های لازم نبودیم بلکه اقدامات اولیه فنی لازم در راستای جلوگیری از دانلود راحت و یا شناسایی سورس دانلود نیز صورت نگرفته بود.

۴. تجربه سینمای آنلاین در بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا تجربه موفقی بوده است. چرا که تمهیدات لازم فنی و حقوقی برای این موضوع در نظر گرفته شده است. اما متاسفانه اقدام عجولانه و انحصارگرایانه موجب شد تجربه‌ای که می‌توانست موفق باشد به تجربه‌ای شکست خورده مبدل شود.

۵. انجمن صنفی VOD و IPTV به اطلاع می‌رساند کنسرسیوم سرویس‌های مذکور همانطور که خود اعلام کردند عضو این انجمن صنفی نیستند و اقدام اکران آنلاین بدون هماهنگی با این انجمن اتفاق افتاده است. هر چند همانطور که در هفته اخیر ۱۲ شرکت به اعضای صنف اضافه شد این انجمن با آغوش باز پذیرای تمامی همکاران خود است. امید است این شکست تجربه‌ای باشد تا در آینده شاهد اقدامات انحصارگرایانه از سوی نهادها و سازمان‌های دولتی و حتی تهیه کنندگان عزیز و خدمتگذار کشور نباشیم.

۶. در پایان انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدیوی آنلاین (VOD و IPTV) اعلام می دارد در راستای اجرای طرح «سینما آنلاین» آماده همکاری با صنوف سینمایی و وزارت ارشاد است و می تواند بر اساس تجربیات نزدیک به ۳۰ شرکت در این حوزه استفاده کند.

منبع: صبا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها