تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۱۰/۱۴ - ۱۴:۲۵ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 148004

رکورد حضور کارگردانان زن در راس پروژه‌های سینمایی مطرح هالیوودی در سال ۲۰۲۰ میلادی، شکسته شد.

به گزارش سینماسینما به نقل از ورایتی، نتایج پژوهش جدید محققان مرکز مطالعات زنان در بخش تلویزیون و سینما از دانشگاه سن دیگو نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۰ میلادی، رکورد پروژه‌های مطرح هالیوودی که به دست فیلمسازان زن کارگردانی شده‌اند، شکسته شد.

زنان ۱۶ درصد از مجموع فیلمسازانی را تشکیل می‌دهند که ۱۰۰ فیلم پرفروش سال ۲۰۲۰ را کارگردانی کردند، آماری که رکوردی جدید در حوزه حضور زنان در تیم پشت صحنه است. در سال ۲۰۱۸ این تعداد فقط ۴ درصد بود و در سال ۲۰۱۹ به ۱۲ درصد رسید. رشد مستمر این آمار از آن حکایت دارد که فشار وارده به استودیوهای فیلمسازی برای معرفی فیلمسازان زن بیشتر، به تغییرات ملموس منجر شده است.

البته امسال سال متفاوتی بود که در آن به دلیل شیوع کرونا صنعت سینما برای ماه‌ها دچار رکود شد. بحران امسال همچنین باعث شد اکران برخی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های ساخت کارگردانان زن از جمله فیلم بیوه سیاه از کیت شورتلند، به سال ۲۰۲۱ موکول شود. با این حال در سال ۲۰۲۰، ژائو فیلم سرزمین آواره ها که شیر طلایی جشنواره ونیز را برد و یکی از بخت‌ها برای اسکار بهترین فیلم سال است را کارگردانی کرد و دیگر فیلمسازان زن چون کتی یان (کارگردان پرندگان شکاری) و پتی جکینز (کارگردان زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴) هدایت برخی از مطرح‌ترین فیلم‌های سال را برعهده داشتند.

این پژوهش منتشر شده دو دهه است که با نظارت مارتا لوزن رئیس مرکز مطالعات زنان دربخش فیلم و تلویزیون انجام می‌شود.

لوزن با انتشار بیانیه‌ای در این باره گفت: خبر خوب این است که برای دو سال متوالی شاهد رشد جایگاه زنان کارگردان بوده‌ایم. این امر الگوی تاریخی اخیر که به موجب آن آمار حضور زنان یک سال بالا و سال بعد پایین می‌رفت را شکست. خبر بد این که هنوز ۸۰ درصد فیلم‌های مطرح، کارگردان زن ندارند.

با وجود بهبودی که در شرایط کارگردانان زن حاصل شده، شرایط برای همه عوامل تولید اینطور نیست. در ۱۰۰ فیلم پرفروش سال، زنان در مجموع ۲۸ درصد از مشاغل مربوط به تهیه‌کنندگی و ۲۱ درصد از کارهای تهیه‌کنندگی اجرایی را برعهده داشتند که نسبت به سال گذشته تنها دو درصد رشد داشته است. سهم زنان از کارهای تدوین، نویسندگی و فیلمبرداری نیز به ترتیب تنها ۱۸، ۱۲ و ۳ درصد بود. تعداد فیلمبرداران زن به نسبت سال گذشته یک درصد افزایش داشته اما تعداد نویسندگان و تدوین‌گران زن کاهشی ۸ و ۵ درصدی را تجربه کرده است.

نتایج این مطالعه همچنین نشان داد، حدود ۶۷ درصد فیلم‌های مطرح امسال بین هیچ تا چهار زن را در پست‌های بالای تولید داشتند این در حالی است که بالای ۷۰ درصد این فیلم‌ها بیش از ۱۰ مرد را به عنوان کارگردان، نویسنده یا دیگر عوامل رده بالای تیم تولید به اختیار گرفته بودند.

منبع: ایرنا

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها