تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۰۶ - ۲۲:۱۲ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 107185

سینماسینما، سیدهادی موسوی

اوایل سال ۹۳ برای تهیه و ساخت مستند «سرآمد» که درباره زندگی و آثار ابوالحسن خان صدیقی (پدر مجسمه‌سازی نوین ایران) بود، با تنی چند از شاگردان وی آشنا شدم. یکی از آن‌ها سیدعلی‌اکبر صنعتی بود. زمانی که زندگی پرمشقت سیدعلی‌اکبر را از نظر گذراندم، اشتیاق یا وسوسه ساخت مستندی درباره او تا مدت‌ها با من همراه بود. زندگی در شهر کرمان همراه با فقر و تنگ‌دستی، یتیمی و حضور وی در یتیم‌خانه و سپس سر درآوردن در مدرسه کمال‌الملک و همراه شدن با بزرگان هنر، مرا مصمم‌تر کرد تا پس از پایان مستند صدیقی، به سراغ شاگردش، سیدعلی‌اکبر صنعتی بروم. یک قصه دراماتیک. همه آن‌چه یک فیلم مستند لازم دارد تا مخاطبش با آن هم‌ذات‌پنداری کند و با آن تا انتها بماند.

اما نکته‌ای که برایم اهمیت دوچندان داشت، مناعت طبع و دیگر روحیه قدرشناسی استاد صنعتی بود. استاد ابوالحسن صدیقی در چند دهه آخر زندگی پرثمر خود و پس از آن‌که مورد بی‌مهری‌های زیاد قرار گرفت، دست از کار هنر شست و کنج عزلت را برای خود برگزید. در همه گفت‌وگوها و عکس‌ها و ویدیو‌های به‌دست‌آمده از پژوهش‌ها و گردآوری‌های اینجانب تنها فردی که حق شاگردی را تا انتها به جا آورد، استاد سیدعلی‌اکبر صنعتی بود. همیشه و همه حال سراغ مریدش را می‌گرفت و پای صحبت‌ها و درددل استادش می‌نشست. برایم این اندازه قدرشناسی، زمانی که خود او نیز در آستانه ۸۰ سالگی، استادی را تمام کرده بود، بسیار حیرت‌آور و ستودنی بود.

این‌چنین بود که اوایل سال ۹۴ مراحل پژوهش کار را آغاز کردم. مطالعه و گردآوری اسناد و مدارک و آرشیو عکس و فیلم مدت‌های مدید به طول انجامید. برای جلوگیری از ریتم یکنواخت و استفاده از چند عکس نه‌چندان با کیفیت تصمیم گرفتم دوران کودکی صنعتی را بازسازی کنم. توجه به جغرافیا و اجتماع آن سال‌ها و تاثیر آن بر مردم آن منطقه از ایران، به‌ویژه سیدعلی‌اکبر صنعتی، از مواردی بود که مورد نظر پژوهنده بود. نکته دیگر از سر گذراندن مقاطع تاریخی و تاثیر آن بر زندگی و آثار وی بود که به آن توجه بسیاری شد. زندگی استاد صنعتی فراز و فرود بسیار داشته است. استفاده از گفتار متن و همین‌طور مصاحبه توامان تنها به این دلیل استفاده شد که به بخش‌های بیشتری از زندگی گران‌بهای وی پرداخته شود. در آخر باید بگویم که همه سعی من در این یک سال و نیم بر این بود که چهره فرهنگی، هنری و ملی کشورمان را به نحو شایسته و درخور به مردمم نشان دهم. امید که به آن رسیده باشم…

کارگردان «او مثل هیچ کس نیست»، مستندی درباره سیدعلی اکبر صنعتی

منبع: ماهنامه هنروتجربه

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها