تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۶/۱۹ - ۱۵:۳۵ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 26362

تیم برتوناثر دست و پای «تیم برتون» کارگردان خلاق سینمای جهان در بلوک سیمانی مقابل «تئاتر چینی تی‌سی‌ال» در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود ثبت شد. به گزارش سینما سینما، تقدیر هالیوود از «تیم برتون» در حالی انجام شده است که فیلم جدید این کارگردان با عنوان «خانه خانم پرگرینی برای بچه‌های عجیب و غریب» قرار است از تاریخ ۳۰ سپتامبر اکران شود.

«تیم برتون» ۵۸ ساله در طول دوران فعالیت حرفه‌ای خود تاکنون دوبار نامزد جایزه اسکار شده، یک بار برای انیمیشن «عروس مرده» و یک بار برای انیمیشن «فرانکن‌وینی». او همچنین برای ساخت فیلم «سوئینی‌تاد» نامزد جایزه بهترین کارگردانی از جوایز گلدن گلوب شد.

«تیم برتون» به دلیل دیدگاه متفاوت، سبک ویژه و منحصربه‌فرد در فیلم سازی و طراحی شخصیت‌هایی عجیب و متفاوت معروف شده‌ است و از برجسته‌ترین کارگردان‌ها به شمار می‌رود. او خالق برخی از تاریک‌ترین و مهیج‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما از جمله «سیاره میمون‌ها»، «ادوارد دست‌قیچی» و «بیتل جوس» است. برتون اولین‌بار در سال ۱۹۸۵ برای فیلم «ماجرای بزرگ پی» پشت صندلی کارگردانی نشست، اما با فیلم «بیتل جوس» بود که در سال ۱۹۸۸ به شهرت رسید.

«برتون» که ۱۴ فیلم بلند در کارنامه سینمایی‌اش دیده می‌شود، از معدود کارگردانانی است که تقریبا در همه ژانرها فیلم ساخته است. «مریخ حمله می‌کند» و «سیاره میمون‌ها» در ژانر علمی- تخیلی، «ماهی بزرگ» در ژانر فانتزی، «عروس مرده» نامزد جایزه اسکار در شاخه انیمیشن، «سوئینی تاد» در ژانر موزیکال و «چارلی و کارخانه شکلات‌سازی» در ژانر کودکان.

از دیگر ساخته‌های این کارگردان آمریکایی می‌توان به «آلیس در سرزمین عجایب»، «بازگشت بتمن»، «چشمان بزرگ»، «بیتل جویس» و «آلیس آنسوی آینه» اشاره کرد.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه

نظر شما


آخرین ها