تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۱۱/۲۱ - ۱۲:۰۳ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 44871

سیمرغ بلورینبا اعلام نامزدهای بخش سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، فهرست رکورداران دریافت سیمرغ بلورین را منتشر شده است.

به گزارش سینماسینما، رکورد داران دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر در تمامی بخش ها منتشر شده اند. نکته قابل توجه در مورد اکثر رکورد داران را می توان در غیبت بیشتر آنان دید.

براساس این فهرست، هدیه تهرانی، شبنم مقدمی، کامبوزیا پرتوی، محمدرضا دلپاک و عبدالله اسکندری از جمله نامزدهایی هستند که می توانند رکورد خود را ارتقا دهند.

مجید مجیدی
بیشترین سیمرغ بلورین کارگردانی

مجید مجیدی کارگردان کهنه کار و با سابقه سینمای ایران که آخرین فیلمش، «محمد (ص)» موفقیت های فراوانی را به دست آورد با دریافت ۴ سیمرغ بلورین بیشترین تعداد سیمرغ را در اختیار دارد. بعد از مجیدی، اصغر فرهادی کارگردان بین المللی سینمای ایران با ۳ سیمرغ در رده سوم قرار دارد.

مجیدی و فرهادی به عنوان رکوردداران بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر، در سی و پنجمین دوره از این جشنواره غایب بودند.

ابراهیم حاتمی کیا
بیشترین سیمرغ بلورین بهترین فیلم

کارگردان صاحب سبک سینمای ایران پر افتخارترین کارگردان جشنواره فیلم فجر است. وی تاکنون ۵ بار سیمرغ را به خانه برده است. حاتمی کیا یکی از دیگر از غایبان جشنواره ۳۵ بود و امسال شانسی برای ارتقا رکورد خود ندارد.

داریوش مهرجویی
بیشترین سیمرغ بلورین فیلمنامه

در این بخش دو فیلمنامه نویس هر کدام با دو بار دریافت این جایزه کنار یکدیگر ایستاده اند. داریوش مهرجویی و کامبوزیا پرتوی تاکنون دو بار سیمرغ بلورین را از جشنواره فیلم فجر دریافت کرده اند. کامبوزیا پرتوی این شانس را دارد که برای فیلمنامه «فراری» به رکورد دار سیمرغ فیلمنامه نویسی مبدل شود.

محمود کلاری

بیشترین سیمرغ بلورین فیلمبرداری

محمود کلاری فیلمبرداری در آثار متفاوتی را در کارنامه داشته و نشان داده که هنوز در سینمای ایران یکه تاز است. او با دریافت ۴ سیمرغ بلورین فیلمبرداری در صدر رکوردداران این بخش در جشنواره فیلم فجر است. با توجه به نرسیدن فیلم «ساعت ۵ عصر» مهران مدیری این فیلمبردار مطرح سینما در جشنواره ۳۵ غایب بود.

هایده صفی یاری
بیشترین سیمرغ بلورین تدوین

هایده صفی‌یاری و حسین زندباف نام دو تدوین گر برجسته سینمای ایران هستند که هر کدام با ۴ بار جزو رکوردداران سیمرغ در این رشته محسوب می شوند.

محمدرضا دلپاک
بیشترین سیمرغ بلورین صداگذاری

محمدرضا دلپاک پر افتخارترین هنرمند تاریح جشنواره فیلم فجر است. او با دریافت ۸ سیمرغ بیشترین تعداد این جایزه را از آن خود کرده است. اسحاق خانزادی با ۴ بار دریافت این جایزه رتبه دوم را در اختیار دارد. او امسال هم برای صداگذاری زیر سقف دودی نامزد سیمرغ بلورین جشنواره شده است.

جهانگیر میرشکاری
بیشترین سیمرغ بلورین صدابرداری

جهانگیر میرشکاری صدابردار پیشکسوت سینما با دریافت ۵ سیمرغ بلورین رکورد دار دریافت این جایزه از سوی جشنواره فیلم فجر است. یدالله نجفی دیگر هنرمند این عرصه با ۴ سیمرغ در تعقیب میرشکاری است.

حسین علیزاده

بیشترین سیمرغ بلورین موسیقی

بخش جذاب موسیقی همواره یکی از مهم ترین بخش های جشنواره فیلم فجر بوده و هنرمندان بسیاری برای کسب سیمرغ این بخش آثار خود را راهی جشنواره کرده اند. در این میان دو تن از موسیقیدان های بزرگ کشور یعنی مجید انتظامی و حسین علیزاده هر کدام با ۴ سیمرغ رکوردداران این بخش از فجر محسوب می شوند.

امیر اثباتی

بیشترین سیمرغ بلورین طراح صحنه و لباس

بخش طراحی صحنه و لباس از جمله بخش هایی است که همواره لزوم تربیت هنرمند را در خود احساس می کند. امیر اثباتی و ایرج رامین‌فر هر کدام با ۴ بار برنده شدن سیمرغ رکوردداران بخش طراحی صحنه و لباس جشنواره هستند.

عبدالله اسکندری

بیشترین سیمرغ بلورین طراح چهره پردازی

در این بخش که یکی از تخصصی ترین بخش های جشنواره فیلم فجر است، عبدالله اسکندری با ۶ سیمرغ و سعید ملکان با ۴ سیمرغ بلورین نفرات اول و دوم رکوردداران جشنواره فیلم فجر هستند. اسکندری امسال برای خوب، بد، جلف نامزد شده و می تواند رکوردش را ارتقا بخشد.

هدیه تهرانی
بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول زن

بازیگری همواره مهم ترین بخش هر جشنواره سینمایی محسوب می شود و جشنواره فیلم فجر هم از این قاعده مستثنا نیست. در بخش بازیگران زن جشنواره فیلم فجر فاطمه معتمد آریا، پروانه معصومی، هدیه تهرانی و باران کوثری هر کدام با دریافت ۲ سیمرغ جشنواره رکورددار به حساب می آیند. هدیه تهرانی با نامزد شدن در فیلم «اسرافیل» این شانس را دارد تا صدرنشین این فهرست باشد.

پرویز پرستویی
رکورد بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول مرد

پرویز پرستویی بازیگر صاحب سبک سینمای ایران با ۴ سیمرغ بلورین در صدر پرافتخار ترین بازیگران مرد جشنواره فیلم فجر محسوب می شود. این بازیگر سینما اولین سیمرغ خود را در ۱۹ سالگی دریافت کرد. پس از پرستویی فرامرز قریبیان بازیگر سالهای دور سینما با ۳ سیمرغ رتبه دوم را در اختبار دارد. فرامرز قریبیان امسال در جشنواره غایب است اما پرستویی با فیلم قاتل اهلی می توانست جوایز خود را ارتقا بخشد اما سوی داوران برای این اتفاق کاندید نشد.

شبنم مقدمی
بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش مکمل زن

نیکو خردمند، فاطمه معتمد آریا، مهتاب نصیرپور و شبنم مقدمی هر کدام با دو بار دریافت سیمرغ نقش مکمل زن در کنار یکدیگر و در رتبه اول ایستاده اند. رکوردی که با کمی تلاش از این بازیگران و یا بازیگران دیگر به راحتی قابل ارتقا است. در میان چهار رکورد دار بازیگر نقش مکمل زن امسال تنها شبنم مقدمی به ایفای نقش پرداخته بود که امسال با نامزدی برای فیلم «آباجان» می تواند یکه تاز این بخش باشد.

سعید پورصمیمی
بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش مکمل مرد

در میان بازیگران جوان و مستعد سینمای ایران جالیب است بدانید که رکورد سیمرغ بلورین نقش مکمل مرد در دستان سعید پورصمیمی قرار دارد. این بازیگر با سابقه سینما، تئاتر و تلویزیون با دریافت ۳ سیمرغ رکورد دار این بخش است. پورصمیمی با وجود اینکه امسال با سه فیلم نرگس مست، یک تعبیر عاشقانه و در سکوت راهی جشنواره شده بود اما با رد شدن هر سه اثر نتوانست جایی در میان شانس های کسب سیمرغ امسال داشته باشد.

اصغر فرهادی
بیشترین سیمرغ بلورین تماشاگران

این سیمرغ همواره یکی از مهمترین جوایزی است که هر کارگردان خارج از بخش مسابقه برای دریافت آن تلاش می کند. در این میان اصغر فرهادی، کمال تبریزی و ابراهیم حاتمی کیا هر کدام با ۳ بار دریافت این جایزه در صدر رکوردداران این جایزه قرار دارند. این بخش نیز در سی و پنجمین دوره از جشنواره با غیبت تمامی رکوردداران برگزار خواهد شد.

منبع: میزان

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

نظر شما


آخرین ها