تاریخ انتشار:۱۴۰۳/۰۲/۰۵ - ۲۰:۱۱ تعداد نظرات: ۰ نظر کد خبر : 196453

سینماسینما، پاریس: رسانه‌های فرانسوی مثل تله‌راما، لوموند، لیبراسیون، فیگارو، به ۱۳ فیلمی که فهرست بخش رسمی جشنواره کن را تشکیل داده‌اند، به صورت گسترده پرداخته‌اند.

آنها همچنین با اشاره به فیلم جدید محمد رسول‌اف (دانه انجیر مقدس) که در ایران ساخته شده است و به تازگی کمیته انتخاب آن‌را دیده، نوشته‌اند که مدیر این جشنواره سعی کرده دست به یک انتخاب سیاسی بزند.

ماجرای فیلم محمد رسول‌اف، ( دانه انجیر مقدس) مربوط به خانواده یک قاضی و دردسرها و درگیری‌هایش با حکومت است. این کارگردان سرشناس ایرانی برای اولین بار است که فیلمش در بخش مسابقه جشنواره کن پذیرفته شده است. وی قبلا با فیلم «جزیره آهنی» در سال ۲۰۰۵ در «بخش ۱۵ روزکارگردانان» حضور یافته بود و بعد از آن با «به امید دیدار» در ۲۰۱۱ در بخش نوعی نگاه پذیرفته شد که جایزه کارگردانی را هم در این بخش به دست آورد.

او بار دیگر با فیلم «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» توانست به بخش نوعی نگاه در سال ۲۰۱۳ راه یابد و جایزه فیپرشی (منتقدین بین‌المللی) را نیز به دست آورد.

محمد رسول‌اف که برای بار سوم با فیلم «لرد» در سال ۲۰۱۷ در همین بخش پذیرفته شده بود، جایزه بهترین فیلم این بخش را به دست آورد. سال گذشته نیز مدیر جشنواره کن از وی برای داوری در همین بخش دعوت کرده بود، اما وی اجازه خروج از کشور را نیافت. حال باید دید امسال که فیلمش در مسابقه اصلی برای نخستین بار پذیرفته شده، می‌تواند حضور داشته باشد؟

مجله تله‌راما درباره انتخاب شدن این فیلم برای مسابقه نوشته که جشنواره یک انتخاب کاملا سیاسی کرده است. البته انتخاب شدن فیلم دیگر کارگردان ایرانی علی عباسی به نام «شاگرد» در بخش مسابقه هم قابل توجه خواهد بود، زیرا درباره رئیس‌جمهور پیشین امریکا، دونالد ترامپ است و نیز بر مبنای شنیده‌ها مایه‌های سیاسی دارد.

با نگاهی به تاریخچه جشنواره کن، برای سومین بار است که در قسمت مسابقه جشنواره کن همزمان آثار دو کارگردان ایرانی انتخاب شده‌اند و به رقابت می‌پردازند. قبلا جعفر پناهی و اصغر فرهادی و یک بار نیز سعید روستایی و علی عباسی همزمان فیلم در بخش مسابقه داشتند و امسال محمد رسول‌اف و علی عباسی همزمان در مسابقه هستند، رقابت بالا می‌گیرد و این داوران هستند که روز آخر جشنواره تصمیم خواهند گرفت.

لینک کوتاه

مطالب مرتبط

 

آخرین ها